
PRZEWIANE PLECY - PRZYCZYNY,
LECZENIE, JAK UŚMIERZYĆ BÓL
Przewianie jest sytuacją niepożądaną. Prowadzi do osłabienia układu odpornościowego. Skutkuje to tym, że organizm w większym stopniu narażony jest na ataki bakterii i wirusów. Najczęściej objawy przewiania pojawiają się jesienią, kiedy to poranki i wieczory są chłodne, a dni ciepłe. Przewianiu najczęściej ulegają takie części ciała jak głowa, szyja, plecy oraz uszy. Za jedno z najbardziej bolesnych przewiań uważa się przewiane plecy. Wywołuje ono przenikliwy ból, utrzymujący się przez kilka dni. Jak leczyć przewiane plecy?
Przewiane plecy - co to jest?
„Przewiane plecy” to określenie potoczne i jest najczęściej konsekwencją nieodpowiedniego zabezpieczenia termicznego organizmu. Jeśli wystawiany jest on na działanie wiatru i mrozu może dojść do wyziębienia organizmu. Pojawia się ono przede wszystkim, wtedy gdy skóra jest mokra lub wilgotna od potu. Kiedy jest zimno w plecy, organizm reaguje skurczem mięśni. W efekcie stają się one mniej elastyczne, a w ich obrębie powstają niewielkie zgrubienia, czyli punkty spustowe. To one wywołują ból przewianych pleców.
Ból po „przewianiu” może być też wynikiem rwy kulszowej. Taką przyczynę podejrzewa się, jeśli bóle pleców pojawiają się nagle i są niezmiernie dokuczliwe. Wywoływane są one przez ucisk na nerwy rdzeniowe. „Przewiane korzonki” powodują nie tylko ból pleców, ale także i karku, stawu ramiennego, a nawet pośladków i kończyn dolnych. Objawy ucisku na nerwy nasilają się przy wykonywaniu nawet najmniejszych czynności, natomiast łagodnieją, jeśli pacjent znajduje się w pozycji leżącej.
Jak często występują przewiane plecy?
Objawy przewiania pleców trwają zazwyczaj kilka dni. Dolegliwości powinny ustąpić po zastosowaniu domowych sposobów leków bez recepty. Jeśli objawy przewianych pleców utrzymują się powyżej 7 dni lub przedłużają, konieczna jest wizyta u lekarza.
Co powoduje przewiane plecy?
Przewianie jest efektem działania strumienia zimnego powietrza na skórę. Przede wszystkim na przeziębienie pleców narażona jest skóra mokra, goła i wilgotna. Sytuacje, które zwiększają ryzyko wystąpienia przewiania to:
Długie spacery i wędrówki w wietrzną pogodę i w deszcz bez odpowiedniego ubrania;
- stanie w przeciągu;
- przebywanie pod intensywnym nawiewem klimatyzacji;
- jazda z otwartym oknem samochodu,
- przebywanie na wietrze bez odpowiednio ciepłego ubrania lub zupełne jego zdjęcie;
- spanie lub siedzenie na zimnej podłodze;
- wejście do zimnej wody w gorący dzień.
Objawy przewiania
„Przewiane plecy” przede wszystkim wywołują ból. Należy jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach pojawiają się symptomy towarzyszące. Za takie uznaje się złe samopoczucie, osłabioną koncentrację, silne i kłujące bóle głowy. Niestety ból pleców jest ciągły, towarzyszy również w czasie nocnego spoczynku i nasila się przy próbie zmiany pozycji.
Ból pleców: przewianie – kiedy do lekarza?
Jeśli ból pleców nie ustępuje mimo stosowania domowych sposobów i leków bez recepty, to należy się skonsultować z lekarzem. Przy rozległym i zaawansowanym przewianiu pleców może być konieczność przepisania doustnych leków przeciwbólowych dostępnych tylko na receptę, a także leków rozluźniających mięśnie. W przypadku gdy leczenie to jest nieskuteczne, to pacjent powinien wykonać badania diagnostyczne takie jak OB. i RTG odcinka szyjnego lub lędźwiowego, pozwoli to na dokładne ustalenie przyczyny bólu pleców.
Co na „przewiane plecy”?
Chcąc wyeliminować ból pleców, należy sięgnąć po domowe sposoby. Polecany jest odpoczynek, sen i ogrzanie organizmu. Wizyta u lekarza potrzebna jest w skrajnych przypadkach. Warto natomiast odwiedzić fizjoterapeutę lub doświadczonego masażystę. Zabiegi, które oni proponują, pozwalają rozbić punkty spustowe i przywrócić mięśniom elastyczność.
Masaże i fizjoterapia to jednak niejedyne sposoby na ból pleców. Zaleca się gorące kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych i przeciwzapalnych. Ich zadaniem jest rozluźnienie mięśni i zmniejszenie bólu. Jako kolejne domowe sposoby na ból pleców wymienić można:
- korzystanie z termoforu – wypełniony gorącą wodą należy przyłożyć do bolącego miejsca; ciepło, które będzie się z niego rozchodzić, rozszerzy naczynia krwionośne, zmniejsza skurcze mięśni i bolesność pleców;
- noszenie pasa z nasion gorczycy – ma on działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe; pasy dostępne są w aptekach i specjalistycznych sklepach; skuteczność ich działania opiera się na prozdrowotnych właściwościach białej gorczycy; poprawia ona ukrwienie i mikrokrążenie, zaopatruje korzonki w tlen i zmniejsza ich ból;
- odwiedziny w saunie – na przewianie nerek pozytywnie wpływa zarówno sauna parowa, jak i sucha; jej działanie jest takie samo jak gorącej kąpieli;
- dbanie o niewychłodzenie organizmu – jeśli dojdzie do przewiania pleców, należy zatroszczyć się o to, aby dalej nie wyziębiać mięśni; w tym celu nie powinno się wychodzić z domu bez szalika i swetra, które zabezpieczą mięśnie przed kolejnym wychłodzeniem.
Przewiane plecy: leczenie
Jeśli domowe sposoby nie przynoszą ulgi należy udać się na wizytę lekarską – możliwe że występuje jakieś inne poważne schorzenie. W leczeniu bólu pleców można też sięgać po farmaceutyki. Te rekomendowane to maści o działaniu rozgrzewającym i przeciwzapalnym. Można też stosować leki zawierające ibuprofen. Mają one działanie przeciwbólowe.
Profilaktyka zawianych placów
Przewianych pleców można łatwo uniknąć, wystarczy wdrożyć w życie kilka prostych zasad profilaktyki. Rekomenduje się, aby (szczególnie w okresie wczesno-wiosennym i zimowym) unikać przebywania na wietrze oraz w chłodnych pomieszczeniach, a jeśli jest to niezbędne, zabezpieczać plecy odzieżą. Chronić należy nią plecy, nerki i korzonki, a także odcinek szyjny kręgosłupa. W wietrzne dni należy zrezygnować z noszenia biodrówek, krótkich kurtek i bluz.
Lek. Michał Dąbrowski