BÓL SZCZĘKI - PRZY UCHU,
W ZAWIASACH. PRZYCZYNY, LECZENIE

Ból szczęki, ból dziąsła najczęściej związane z uszkodzeniem stawu skroniowo-żuchwowego. Zapalenie żuchwy powoduje dolegliwości, które określane są jako ból twarzy, co powoduje u pacjenta dyskomfort uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie. Jaka jest przyczyna bólu szczęki i na czym polega leczenie?

Ból szczęki – przyczyny

Dolegliwości bólowe obejmujące ból ucha i szczęki, ból żuchwy po lewej stronie i prawej stronie świadczą o toczącym się stanie zapalnym w obrębie twarzy. W zależności od nasilenia stanu zapalnego ból szczęki i żuchwy może promieniować na inne obszary.

Ból szczęki może powodować dolegliwości bólowe w obrębie całej twarzy w tym:

·      ból żuchwy;

·      ból ucha;

·      ból dziąsła;

·      ból policzka;

·      ból kości policzkowej;

·      ból zatok;

·      ból ucha;

·      ból dziąsła;

·      ból skroni;

·      ból szyi;

·      ból kości jarzmowej;

·      ból w podbródku.

Ból szczęki i innych obszarów twarzy może być sygnałem występujących zaburzeń i chorób obejmujących struktury anatomiczne głowy. Ból szczęki i zębów może pochodzić od infekcji związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej, wynikającym z ognisk próchnicy, zwykle wówczas odczuwany jest ból szczęki po prawej stronie lub po lewej.

Niewielu pacjentów kojarzy ból żuchwy i szczęki z zawałem serca, a tego rodzaju objaw może występować podczas incydentów sercowo-naczyniowych, które dają bardzo silne i promieniujące dolegliwości bólowe. 

Przyczyny bólu szczęki:

·      bruksizm (zgrzytanie zębami);

·      infekcje jamy ustnej – zapalenie kości zęba, próchnica, ból zębów i przyzębia, nerwobóle zębów;

·      zapalenie stawu żuchwowo-skroniowego – powoduje ból żuchwy przy uchu, ból policzka;

·      zapalenie zatok szczękowych – ból szczęki po lewej stronie lub po prawej, ból policzków i oczodołów;

·      choroby ślinianek – zapalenie ślinianki przyusznej, kamica ślinianek, świnka;

·      neuralgia nerwu trójdzielnego – nerwoból o tendencji do samoistnego ustępowania, który przebiega wzdłuż nerwu, powodując ból szczęki i dziąseł;

·      uraz mechaniczny szczęki i żuchwy – złamanie lub pęknięcie kości żuchwy. 

Ból szczęki – diagnostyka

W celu poznania przyczyny bólu szczęki należy przeprowadzić badanie fizykalne oceniające ogólny stan pacjenta. Warto także zasięgnąć opinii lekarza stomatologa, który sprawdzi stan jamy i będzie w stanie wykryć ewentualne choroby jamy ustnej powodujące ból szczęki, ból zębów, przyzębia i ból dziąsła na końcu szczęki. 

Przydatne w diagnostyce przyczyny bólu żuchwy będą badania obrazowe takie jak RTG szczęki i zatok, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Dzięki tym badaniom będzie można stwierdzić rodzaj zwyrodnienia, wskazać na tkanki objęte dysfunkcją oraz ocenić skutki urazu mechanicznego powstałe w wyniku wypadku. Badania obrazowe umożliwiają dokładną ocenę zmian w stawie skroniowo-żuchwowym i struktur z nim sąsiadujących. 

W celu potwierdzenia lub wykluczenia stanu zapalnego, który może występować wraz z bólem szczęki, przeprowadza się także badania laboratoryjne. Oprócz podstawowej morfologii zwykle zalecane jest sprawdzenie markerów stanu zapalnego tj. poziomu CRP oraz OB. 

W celu rozszerzenia diagnostyki bólu żuchwy, szczególnie jeśli występuje ból ucha i szczęki przeprowadza się także sialografię, która wskazuje na stan ślinianek przyusznych oraz biopsję ślinianki.

Jak leczyć ból szczęki?

Leczenie bólu szczęki obejmuje postępowanie terapeutyczne obejmujące staw skroniowo-żuchwowy. Ma na celu w pierwszej kolejności uśmierzenie przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wyeliminowanie bólu kości szczęki wymaga połączenia farmakoterapii i zabiegów fizykoterapii, które będą miały na celu zmniejszenie napięcia mięśni twarzy i szczęki. Wykorzystanie laseroterapii, fal radiowych będą poprawiać przepływ krwi i zmniejszać stan zapalny w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego i tkanek dotkniętych bólem. 

Działanie profilaktyczne polega na zmianie nawyków takich jak żucie gumy, podpieranie się na rękach, szerokie otwieranie ust podczas ziewania, czy też odpowiednia poduszka używana podczas snu. W przypadku występowania bólu szczęki np. po lewej stronie należy podczas jedzenia skupić się na przeżuwaniu pokarmu po prawej stronie i wybieranie miękkich i płynnych posiłków. 

Jednak nie należy zapominać, iż uciążliwy ból szczęki, trudny do zdiagnozowania zawsze powinien być skonsultowany pod kątem onkologicznym. Choroba nowotworowa może być bardzo podstępna i dawać przeróżne objawy.

 

Lek. Michał Dąbrowski