BÓL KARKU I SZYI - LECZENIE,
ĆWICZENIA, JAK ZŁAGODZIĆ BÓL

Ból karku i szyi jest najczęściej oznaką patologicznych zmian w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. W wyniku zmian zwyrodnieniowych pacjent odczuwa ból karku i głowy, „mrowienie” i drętwienie karku. Przykurcz mięśni karku może być spowodowany stale napięte mięśnie szyi. Jakie są przyczyny bólu karku? Jak rozluźnić mięśnie i pozbyć się bólu i sztywności karku? 

Ból karku i szyi – jak powstaje?

Ból szyi i karku jako zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa w początkowej fazie mogą przebiegać bezobjawowo. Brak silnych, charakterystycznych symptomów jak drętwienie karku i ból szyi sprawia, że schorzenie pogłębia się, mogąc powodować nieodwracalne uszkodzenia. Za odczuwaną początkowo sztywność mięśni karku obwinia się głównie stres i stan napięcia emocjonalnego, co w większości przypadków pogłębia dolegliwości ze strony odcinka szyjnego. Szybka reakcja na tym etapie, czyli zmiana nieprawidłowej postawy ciała, zabiegi fizjoterapeutyczne, a także sesje zajęć mentalnych, miałyby ogromne szanse powodzenia w postaci wyeliminowania problemu. 

Dopiero przewlekły, występujący z różnym natężeniem ból szyi i karku jest najczęściej impulsem do szukania przyczyn dolegliwości, gdyż te utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ból karku i szyi może dotyczyć także osób młodych około 25. r.ż., jednak najczęściej grupa wiekowa zmagająca się z tym problemem to osoby w wieku 40+. Warto podkreślić, że szyja jest narażona na przeciążenia statyczne w obrębie krążka międzykręgowego, a brak ruchu w tym odcinku kręgosłupa pogłębia patologiczne zmiany. Dochodzi do uszkodzeń chrząstki stawowej, czego konsekwencją są zwyrodnienia tego obszaru. 

Podczas bólu szyi i karku może dodatkowo występować: 

·      ból barku i szyi;

·      ból głowy;

·      ból mięśni karku;

·      drętwienie karku;

·      przykurcz karku;

·      ból pleców;

·      sztywność karku;

·      mrowienie karku;

·      ból ramion i karku.

Ból karku i szyi – przyczyny

Ból mięśni karku, sztywność karku oraz dolegliwości bólowe w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa to bardzo często występujące schorzenie dotykające populacje społeczeństw rozwijających się. Siedzący tryb życia, niewłaściwa pozycja ergonomiczna stanowiska pracy powodują ból szyi i karku. Do sztywności karku, napięć i bólu szyi może dochodzić także z powodu nieprawidłowej pozycji podczas snu. Nie bez znaczenia będzie tutaj zbyt miękka poduszka lub źle dobrany materac. Niewłaściwa pozycja ciała będzie wywoływać ból karku po spaniu. Warto wówczas zadbać o poduszkę na bolący kark. 

Dodatkowo częste i długotrwałe korzystanie ze smartfonów powoduje ogromne przeciążenia w obrębie szyi i karku. Problem ten dotyczy już najmłodszych grup wiekowych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wirtualnym światem telefonii komórkowej z dostępem do internetu. Nieprawidłowa postawa będzie miała przełożenie na ból karku i szyi w późniejszym okresie życia.  

Przyczyny bólu szyi i karku:

·      nieprawidłowa pozycja ciała podczas snu, pracy;

·      stałe napięcie mięśni karku;

·      stany zapalne w obrębie szyi i karku,

·      przewlekły stres i stany napięcia emocjonalnego;

·      anatomiczne wady w obrębie odcinka szyjnego;

·      dyskopatia szyjna;

·      urazy mechaniczne;

·      choroby układowe tkanki łącznej;

·      zmiany powstałe w wyniku choroby nowotworowej;

·      osteoporoza;

·      kręcz szyjny. 

Ból odcinka szyjnego kręgosłupa i towarzyszący mu ból mięśni karku wraz z dolegliwościami zlokalizowanymi w odcinku lędźwiowym – najbardziej powszechne schorzenia układu ruchu. Dodatkowo na zmiany zwyrodnieniowe powodujące ból szyi, ból ramion i karku bardziej narażona jest płeć żeńska ze względu na słabszy gorset mięśniowy i tym samym większą podatność na występowanie urazów. 

Ból karku i szyi – leczenie

Odczuwany ból i sztywność karku oraz dolegliwości bólowe odcinka szyjnego kręgosłupa uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. W związku z tym rozpoznanie pierwszych symptomów takich jak ból szyi i ramion, napięcie mięśni karku, czy też ograniczona ruchomość szyi, to sygnał do szukania pomocy u lekarza specjalisty. 

Leczenie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, bez względu na odcinek jest trudnym i długotrwałym procesem. Kręgosłup jest narażony na szereg przeciążeń, które wpływają na pogłębianie dolegliwości. 

Proces leczenia powinien rozpocząć się od wnikliwej diagnostyki, która obejmuje badania przedmiotowe wraz z wywiadem oraz badania obrazowe (usg, rtg, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny).

W większości przypadków zmiany zwyrodnieniowe w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa mają charakter nieodwracalny. Działania terapeutyczne będą wówczas miały na celu jedynie złagodzenie objawów związanych z bólem szyi i karku. Dzięki temu u pacjenta odczuwającego ból i drętwienie karku zauważalne będzie ograniczenie ataków silnego bólu szyi i skróci się czas ich trwania.

Regularne ćwiczenia na bolący kark pozwolą zmniejszyć sztywność karku i rozluźniają napięte mięśnie karku. 

Wprowadzone zabiegi fizykoterapeutyczne będą wykazywały działanie przeciwbólowe, które wynika z oddziaływania na układ nerwowy. Ukrwienie obszaru objętego dolegliwościami, stymulacja wydzielania związków o działaniu przeciwbólowym oraz zmniejszenie napięcia mięśni karku będzie wpływać na poprawę jakości życia pacjenta. 

Ból karku i szyi – jak mu zapobiegać?

Ból karku i głowy, ból karku po spaniu, napięte mięśnie i sztywność karku, to objawy, które najczęściej wynikają z przeciążeń, na jakie narażony jest w ciągu całego życia odcinek szyjny kręgosłupa. Przede wszystkim należy traktować ból szyi jako sygnał ostrzegawczy i znaleźć przyczynę bólu karku i szyi. 

Ból karku i szyi – profilaktyka:

·      prawidłowa postawa ciała podczas pracy przy komputerze;

·      odpowiednia ergonomia stanowiska pracy (wysokość fotela i biurka);

·      wybieraj fotel z zagłówkiem;

·      stosuj częste przerwy, jeśli pracujesz w pozycji siedzącej;

·      podczas korzystania ze smartfonu ustaw ekran bliżej wysokości wzroku;

·      stosuj ćwiczenia na ból karku – rozciąganie, wzmacnianie gorsetu mięśniowego;

·      napięte mięśnie szyi i karku rozluźni masaż;

·      ból karku po nocy może złagodzić specjalnie wyprofilowana poduszka na bolący kark;

·      zredukuj stres.

 

 

Lek. Michał Dąbrowski